قفسه بایگانی ریلی اتوماتیک

قفسه بایگانی ریلی اتوماتیک

قفسه بایگانی ریلی اتوماتیک گونه ای از کمد ریلی است که حرکت آن توسط نیروی الکتریسیته صورت میگیرد در کمد بایگانی ریلی اتوماتیک با استفاده از نیروی الکتریسیته موتور الکتریکی جایگزین گیربکس در سیستم بایگانی ریلی مکانیکی شده است و از این طریق حرکت کمد ریلی از راه برد الکترونکی و پنل مستقر بروی قفسه ریلی صورت می پذیرد به نحوی که بدون دخالت هر گونه نیروی فیزیکی انسانی تنها با انتقال نیروی برق متناوب AC کلیه یونیت ها به حرکت در خواهند آمد این شیوه مزایای زیادی از جمله بالا رفتن سرعت کار و ایمنی بیشتر نسبت به انواع شیوه های بایگانی دیگر دارد مثلا در بایگانی کمد دوار یا کمد ریلی بایگانی و انواعی از این دست سرعت کار به مراتب پایین تر است.

تا اینجا ما با اولین روش کار با سیستم اتواتیک آشنا شدیم اما این محصول شرکت کارنو امکانات و قابلیت های بیشتری دارد و به روشهای مختلف امکان دسترسی به لوازمی مانند پوشه و زونکن و غش گیر و.. را فراهم می آورد. شیوه دوم جهت جابجایی کمد ریلی اتوماتیک استفاده از ریموت کنترل می باشد برای این منظور سیستم کنترل از راه دوری برای محصول تدارک دیده شده که کاربر بتواند بدون نیاز به بلند شدن از روی صندلی خود به بایگانی دسترسی داشته باشد حال آنکه این نکته یکی از بزرگترین مشکلات در مکانهای پر مراجعه ای است که از قفسه بایگانی ریلی مکانیکی یا قفسه ثابت فلزی استفاده می کنند. در این روش با فشردن شماره یونیت بایگانی بر روی ریموت کنترل، راهروی انتخابی از بین یونیت های قفسه ریلی اتوماتیک باز میشود و امکان وصول به موارد انتخابی محیا میگردد این آپشن البته می تاند بر روی قفسه بندی انبار در محیط های بزرگ و کوچک یا قفسه فروشگاهی متحرک و همینطور انواع کمد های بایگانی ثابت، قفسه ثابت کتابخانه ای یا حتی نوع متحرک ان یعنی قفسه بایگانی ریلی کتابخانه ای و قفسه ثابت نقشه که برای نگهداری انواع مدل های ایستاده لول شده و خوابیده نقشه است به کار گرفته شود که البته برای فایل های ریلی مثل قفسه ریلی نقشه نیاز به تغییرات کمتری نسبت به فایل ثابت دارد.

. روش سوم نیز از طریق ارتباط با کامپیوتر می باشد در این روش از طریق کامپیوتر جانمایی اسنا در در قفسه ریلی اتوماتیک نمایش داده می شود و با درخواست سند مورد نظر آدرس سند به صورت گرافیکی در رایانه نمایش داده شده و راهرویی که سند در آن قرار گرفته باز می شود و مسیر دسترسی به سند برای بایگان میسر میگردد این قابلیت میتواند بر روی سایر کمد های متحرک مثل قفسه بایگانی ریلی کشویی (ترکیبی) یا فایل ریلی نیز پیاده شود.

:تاریخچه کمد بایگانی ریلی اتوماتیک

کمد بایگانی ریلی اتوماتیک به دنبال الکترونیکی شدن ملزومات و مبلمان اداری در انتهای دهه هشتاد میلادی پا به عرصه وجود گذاشت پیش از تولید قفسه بایگانی ریلی اتوماتیک و با برقی دن اکثر وسایل اداری در اواخر قرن بیستم  انواعی از محصولات اداری برقی تولید شدند که هیچ کدام کامل نبود  و نتوانستند به مدت زیادی در بازار مبلمان داری عرض اندام نمایند کمد بایگانی برقی-الکترونیکی یکی از این نمونه هاست که در مئت اندکی جای خود ر به وسایل روزآمد داد. 


قفسه بایگانی ریلی اتوماتیک (الکترونیک) به منظور از بین بردن به کارگیری نیروی فیزیکی برای حرکت کمد های بایگانی با توجه به اینکه در بسیاری از مراکز بایگانی اسناد و کالا کاربران قفسه بایگانی ریلی خانم ها هستند تولید و عرضه گشت با استفاده ازاین نوع وسیله دیگر نیازی به حرکت یونیتها به واسطه فرمان نیست و با انتخاب یکی از چهار روش حرکت کمد بایگانی ریلی اتوماتیک که شرح آن رفت سیستم حرکت نموده و مسیر دسترسی به سند یا کالا برای کاربر فراهم میگردد.

اجزای تشکیل دهنده قفسه بایگانی ریلی اتوماتیک:

برای معرفی اجزای کمد بایگانی ریلی اتوماتیک از معرفی قسمت های مشترک این محصول با کمد بایگانی ریلی مکانیکی که در قسمت مربوط به قفسه بایگانی ریلی مکانیکی شرح آن رفت پرهیز میکنیم و به اهم اجزای تشکیل دهنده و استراکچر محول بسنده خواهیم کرد:

موتور: موتور سیستم بایگانی ریلی اتوماتیک بر روی سیستم گیربکس قرار میگیرد و با انتقال نیروی الکترونیکی به گیربکس  یه واسطه پنل یا ریموت کنترل و یا کامپیوتر باعث به حرکت درآمدن قفسه بایگانی ریلی اتوماتیک میشود.

سیستم قفل لحظه ای: در هنگام استفاده کاربر از کمد بایگانی ریلی اتوماتیک زمانی که کاربر در داخل راهرو جهت برداشتن اسناد قرار دارد با دیتکت کردن کاربر توسط سنسور های حرکت یاب، راهرو مورد نظر قفل شده و حرکت سایر قفسه های سیستم امکانپذیر نخواهد بود این امکان برای حفظ امنیت کاربر در هنگام استفاده از قفسه بایگانی ریلی اتوماتیک در نظر گرفته شده است.

 مادر بورد: مادربورد کمد بایگانی ریلی اتوماتیک که نمایشگر یا پنل مدیریت سیستم نیز بر وری آن قرار گرفته وظیفه انتقال پیام های الکترونیک توسط کاربر و انتقال آن به موتور کمد بایگانی ریلی اتوماتیک را بر عهده دارد در واقع مادربورد وظیفه هماهنگی بین کل اجزای برقی را به عهده درد و کلیه پیام ها ابتدا به مادربرود و از آنجا مدیریت شده و به بخش مورد نظر کاربر انتقال پیدا میکنند.

 نمایشگر الکترونیکی: بر روی کاور کمد بایگانی ریلی اتوماتیک نمایشگر وضعیت سیستم تعبیه شده با لمس دکمه مربوط به هر یونیت، قفسه بایگانی ریلی اتوماتیک مورد نظر حرکت میکند این نمایشگر وطیفه انتقال پیام را به برد مرکزی به عهده دارد و رابطی است بین کاربر و یونیت مورد نظر دکمه های حرکت یونیت وظیفه فرمان را انجام می دهند نوع ابتدایی آن نیز در قفسه بایگانی ریلی برقی-الکترونیکی که نسل پیشین سیستم بایگانی اتوماتیک محسوب می شود وجود دارد که باید در کل زمان حرکت کمد ها انگشت خود را بروی دکمه حرکت چپ یا راست نگه دارید و البته نوع پیشرفته آن نیز که به صورت یک پنل حداقل 7 اینچی تاچسکرین و هوشمند است در نسل های بعدی قفسه اتوماتیک یعنی قفسه بایگانی چرخشی دیده می شود.

روشنایی اتوماتیک: روشنایی کمد بایگانی ریلی اتوماتیک وابسته به نور محیط بایگانی نیست با ورود هر کاربر به داخل راهرو سنسور های حرکتی ورود شخص را دیتکت و فرمان به برد مرکزی ارسال می شود و برد مرکزی رو شنایی راهرو مربوطه توسط پکج های رو شنایی تعبیه شده در سقف قفسه بایگانی ریلی اتوماتیک را تامین میکند.

کامپیوتر: با اتصال کامپیوتر به کمد بایگانی ریلی اتوماتیک امکان حرکت یونیت ها با فرمان کامپیوتر و همچنین گزارش گیری های گوناگون از رایانه امکانپذیر خواهد بود نحوه کارکرد کامپیوتر اینگونه است که از طریق کابل لن (LAN) رایانه به یونیت متصل شده و اطلاعات به مادربورد ارسال می شود و برد (Board) نیز پیام را به بخش مورد نظر مخابره می کند.

کنترل از راه دور: سیستم بایگانی ریلی اتوماتیک قابلیت حرکت از طریق دستگاه کنترل از راه دور دارد برای حرکت سیستم بایگانی ریلی اتوماتیک توسط دستگاه کنترل از راه دور شماره قفسه مدنظر را در دستگاه وارد میکنیم و کمد مورد نظر حرکت میکند این نحوه حرکت از طریق امواج مادون قرمز ریموت کنترل به درگاه مادون قرمز ورودی دستگاه میرسد و پیام به برد مرکزی ارسال می گردد.

 کمد بایگانی ریلی دارای اجزای بسیار زیادی مانندکابل کشی، سنسور های حرکتی و.. است که در این مطلب به اهم اجزای قفسه بایگانی ریلی اتوماتیک پرداخته شد برای اطلاع از جزئیات مشخصات فنی می توانید با دریافت کاتالوگ و دفترچه مشخصات فنی به اطلاعات کامل دسترسی داشته باشید..

اطلاعات تماس با کارنو

 

 

 

 

تلفن تماس :  1402 48 22 021

 

پست الکترونیک :    info[at]karnoshelves.com

 

آدرس : تهران ، خیابان شریعتی ، نرسیده به خیابان ملک ، شماره 604

 

عضویت خبر نامه