وبلاگ کارنو

     بایگانی مکانیزه چیست؟ | بایگانی مکانیزه

مفهوم  بایگانی مکانیزه این روزها به مفهومی بسیار پیچیده تبدیل شده و زمانی که صحبت از بایگانی مکانیزه به میان می آید دقیقا نمیدانیم با چه شکلی از بایگانی مواجه خواهیم بود به همین دلیل در این مطلب از سری مطالب وبلاک شرکت کارنو و به جهت آشنایی مخاطبین با شکل واقعی بایگانی مکانیزه به تفصیل به شرح این موضوع خواهیم پرداخت و انواع بایگانی مکانیزه و سیستم های بایگانی و روش های بایگانی نمودن مکانیزه اسناد، زیرساخت ها و پیش نیاز های سیستم مکانیزه بایگانی و همینطور مبحث کلی مدیریت اسناد خواهیم پرداخت پس لطفا تا انتهای این مقاله خرد با ما باشید.

تعریف بایگانی مکانیزه:

برای اینکه خیلی به بیراهه نرویم و از ابتدا با این مفهوم به درستی آشنا شویم لازم است بدانیم اصلا واژه بایگانی مکانیزه به چه معنی است، طبیعتا بخش مبهم ماجرا واژه فرانسوی مکانیزه است که در لغت به معنای انجام دادن کاری به وسیله ماشین یا با ابزار و وسائل ماشینی کاری را انجام دادن است در اینجا منظور از ماشین هر آن چیزی است که دخالت انسان را در پروسه بایگانی اسناد (مدیریت اسناد) از بین ببرد از اینرو وقتی از بایگانی مکانیزه صحبت میکنیم توقع ما سیستمی است بدون دخالت انسان یا با حداقل حضور نیروی انسانی، اینک با این تعریف از بایگانی مکانیزه به بخش های مختلف و تشکیل دهنده بایگانی مکانیزه می پردازیم:

بایگانی مکانیزه به طور جامع و کلی حداقل از جهار بخش بزرگ تشکیل میشود:

 • سیستم های سخت افزاری (سیستم بایگانی)
 • سیستم های نرم افزاری (نرم افزار بایگانی)
 • شرایط محیطی (محیط بایگانی)
 • پروتکل ها و استاندارد ها

 

 • سیستم بایگانی:

همانطور که گفتیم بخشی از اسناد هرگز از بین نمیروند و ما نیاز به سخت افزار نگهداری کتاب و پوشه و زونکن و.. خواهیم داشت در اینجا بحث مربوط به سیستم بایگانی ریلی و ثابت و انواع کمد بایگانی اتوماتیک و هوشمند و.. به میان می آید بهترین راه برای نگهداری اسناد الزاما تهیه به روزترین سیستم بایگانی ریلی یا ثابت نیست حتما با داشتن کمد بایگانی برقی یا الکترونیک نیاز های بایگانی اسناد ما بر طرف نمیگردد.

برای درک این مسئله باید آیتم های مختلف برای تهیه قفسه بایگانی ریلی را در نظر گرفت اول از همه نوع اسناد شما برای بایگانی کردن است نوع سند شامل زونکن معمولی – زونکن آویز – پوشه معمولی – پوشه مدارک پزشکی – کلاسور – فایل باکس  یا زونکن فلزی و اسناد غیر معمول دیگر است بسته بر هر نوع سند عرض متفاوتی برای کمد بایگانی در نظر گرفته شده مورد دیگر فرد بایگان یا کاربر است مشخصات ارگونومی قفسه بایگانی باید متناسب با مشخصات فیزیکی و شرایط کاری و جسمانی کاربر هماهنگ باشئ استفاده از ارتفاع استاندارد یا غیر استاندارد انازه طول کمد بایگانی و نوع قفسه ریلی بایگانی همه مواردی است که باید با کاربر هماهنگ شود.

تعدد مراجعه به کمد ریلی بایگانی و امکان خارج کردن اسناد از قفسه ریلی بایگانی، فضای بایگانی و تعداد پرسنل بایگانی همه تعیین کننده نوع سیستم بایگانی ریلی هستند

استفاده از قفسه ثابت کتابخانه ای و امثالهم یا کمد ریلی بایگانی نیز به نوع بایگانی بستگی دارد آیا محیط بایگانی برای ورود افراد غیر مسئول مجاز است یا خیر؟ در کتابخانه ها و سالن های مطالعه این امر معمولا مجاز است پس باید از قفسه بندی کتابخانه ای ثابت استفاده کنیم تا کاربران همزمان بتوانند اسناد را مشاهده کنند اما مثلا برای بخش مخزن اسناد میتوانیم از انواع بایگانی ریلی کمک بگیریم تا اینجا مسائلی که عنوان شد راجع به انتخاب نوع کمد بایگانی ریلی یا ثابت بود اما آیا در بایگانی مکانیزه اصولا به قفسه بایگانی ریلی یا ثابت نیاز خواهیم داشت؟

اصل ابتدایی هر نوع از بایگانی اعم از مکانیزه یا مکانیکی سخت افزاریست جهت نگه داشتن اسناد به صورت فیزیکی، اما سوالی که پیش می آید این است که آیا در بایگانی مکانیزه ما با سند فیزیکی روبرو هستیم یا خیر؟

پاسخ این سوال روشن است بله و خیر

به عبارت دیگر بایگانی مکانیزه با اسناد فیزیکی و بدون اسناد فیزیکی منافاتی با اصل بایگانی مکانیزه ندارد و بر خلاف تصور عموم که بایگانی مکانیزه را برابر با واژه بدون کاغذ (paper less) میدانند بایستی عرض شود که سیستم بدون کاغذ یا (paper less) تنها یکی از وجوه بایگانی مکانیزه است و نه تمام آن

و اما سیتم بایگانی، در اینجا سوال دیگر این است چه نوعی از انواع سیستم های بایگانی ریلی (متحرک) یا ثابت مانند انواع قفسه بندی کتاب یا قفسه اسناد و کتابخانه و آرشیو .. را می توان در بایگانی مکانیزه به کارگرفت باید بگوییم سیستم بایگانی هم مانند سیستم بدون کاغذ تنها یکی از بخش های بایگانی مکانیزه می تواند باشد و حتی میتوان بدون سیستم بایگانی نیز بایگانی مکانیزه داشت  انواع کمد بایگانی ریلی، قفسه بایگانی ریلی، قفسه ثابت، کمد ثابت که به صورت مکانیکی کار میکنند و وابسته به نیروی یدی هستند و سیستم های بایگانی ریلی اتوماتیک و الکترونیک و برقی و هوشمند و.. که به صورت تمام یا نیمه اتوماتیک کار میکنند هر دو قابلیت استفاده در بایگانی مکانیزه را دارا هستند و این تعریف از بایگانی مکانیزه که تنها استفاده از کمد بایگانی اتوماتیک یا الکترونیک در بایگانی مکانیزه کاربرد دارد تعریف صحیحی نیست چرا که در صورت وجود بایگانی فیزیکی خواه نا خواه نیاز به مراجعه فیزیکی به اصل سند وجود دارد و حتی در صورت استفاده از سیستم رباتیک باز هم نیاز به عامل انسانی برای دریافت فیزیک سند وجود خواهد داشت.

حال پرسشی که پیش روی ماست اینست که چرا اسناد فیزیکی به دیجیتالی تبدیل و سپس امحا یا خلاصه برداری نمی شوند؟

پاسخ اینست که در بسیاری از مراکز دولتی و خصوصی و حکومتی به دلایل زیادی مثل تشخیص خط و امضا در دعاوی حقوقی یا اسناد قدیمی و با ارزش مانند نسخ خطی و نظایر آن که خود سند در عین فایده اداری به علت قدمت به ارزش معنوی نیز دست یافته است و.. یا امکان امحا وجود ندارد و یا پیش نیاز هایی دارد که تاکنون میسر نشده به همین دلیل امروزه و در قرن 21 میلادی ما همچنان با اسناد فیزیکی روبرو هستیم البته تولید اسناد فیزیکی در کشور های توسعه یافته به حداقل ممکن رسیده و مدارک جدید همگی از مبدا به صورت دیجیتالی تهیه می شوند ولی در کشور ما به دلیل بافت بسیار قدیمی ادارات و ارگان های عمدتا حکومتی تقریبا تمامی اسناد به صورت فیزیکی تولید می شوند و علی رغم صحبت های فراوان از دولت الکترونیک و برگزاری همایش ها و سمینار های متعدد در ارین رابطه و انتخاب شهرهای مختلف به عنوان شهر الکترونیک هنوز ساختار مناسبی برای ایجاد اسناد دیجیتال نداریم چرا که متاسفانه تا کنون حرف اول در مکاتبات اداری ما از طریف سیستم منسوخ شده فاکس انجام میپذیرد و هدر رفت سرمایه، سرعت و کیفیت پایین، نارضایتی ارباب رجوع و کاربر و.. را در بر دارد

 • سیستم های نرم افزاری:

از ارکان اصلی بایگانی مکانیزه نرم افزار مدیریت اسناد مانند اتوماسیون اداری یا آرشیو است کارکرد نرم افزاهای مدیریت اسناد و بایگانی بسیار تاثیر گذار است گرچه بخش عمده ای از تاثیر گذاری اتوماسیون اداری به لجستیک اداری و زیر ساخت های اداری و همچنین قوانین و مقررات به روز بستگی دارد این عوامل به طور کلی شامل موارد ذیل  می باشند:

 • متناسب بودن ورودی و خروجی اسناد سازمان (paper less) مثلا در ادارات زیادی که ادعای بایگانی مکانیزه دارند مشاهده می شود تمام زوایای کار دیده نشده مثلا بخشی از نامه های ورودی به سازمان به صورت فیزیکی و از طریف فاکس یا به صورت دستی وارد می شوند یا تشکیل پرونده به صورت دیجیتالی انجام نمی شود و فرم های فیزیکی بعدا اسکن میشوند و..
 • نا همگونی بین بخش های مختلف یک یا چند سازمان به طوری که بایگانی مکانیزه به طور کل در سازمان هایی مثل قوه قضاییه به رسمیت شناخته نمی شود یا بین دو سازمان مختلف امکان انتقال اسناد دیجیتال به دلیل عدم سازو کار مناسب وجود ندارد .
 • بحث بسیار مهم هم قوانین و مقررات بسیار قدیمی و نا متناسب با علم روز بایگانی مکانیزه است مثل بحث قانون امضای دیجیتال که در حال حاضر و با اینکه در تمام کشور های توسعه یافته و حتی در حال توسعه جا افتاده است در کشور ما هیچ سازمان و ارگانی امضای دیجیتالی را به رسمیت نمی شناسد و به خاطر همین قانون تمام سیستم اداری، خرید و فروش اینترنتی و.. دچار نقص است.

وقتی از سیستم نرم افزاری در بایگانی مکانیزه صحبت میکنیم بهتر است به مزایای آن نیز بپردازیم و بدانیم چرا کشور های توسعه یافته با از بین بردن کمد ها و قفسه های بایگانی خود به طور جدی دنبال ایجاد بایگانی مکانیزه بوده اند!

بایگانی مکانیزه باعث کوتاه شدن زمان انجام خواسته های شهروندان و ارباب رجوع میشوند، با سیستم مکانیزه بایگانی هر فرد از منزل خود دسترسی به ارگان ها و نهاد های مختلف حکومتی و خصوصی خواهد داشت و مراجعه حضوری به صفر نزدیک می شود و ترافیک و آلودگی هوا از بین میرود.

امکان سوء تفاهم و خطای انسانی و اعمال سلیقه فردی از بین می رود و رضایتمندی کاربر را در بر دارد، باعث کاهش استرس و سلامت آحاد مردم می گردد و هزاران مزایای دیگر اینک انتخاب با ماست که آیا میخواهیم از مزایای بایگانی مکانیزه استفاده کنیم یا خیر؟

 

 • شرایط محیطی (محیط بایگانی):

همانطور که گفتیم بخشی از اسناد هرگز از بین نمیروند و ما نیاز به سخت افزار نگهداری کتاب و پوشه و زونکن و.. خواهیم داشت در اینجا بحث مربوط به محیط نگهداری سیستم بایگانی ریلی و ثابت و انواع کمد بایگانی اتوماتیک و هوشمند و.. به میان می آید.

باید بدانیم اصولا محیط بایگانی به چه معناست و چه الزاماتی باید در محیط بایگانی در نظر گرفته شود، محیط بایگانی جایی است که در آن سیستم بایگانی وجود دارد و کاربر یا بایگان نیز در آن محل مستقر است و در مواردی ارباب رجوع نیز بدان تردد دارد برای یک محیط بایگانی استاندارد بایگانی مکانیزه اولا محیط بایگانی مکانیزه باید به طور مناسب توسط علائم راهنمایی گویای مخاطبین باشد از در نظر گرفتن محیط بایگانی مکانیزه که تردد بالای دارند در طبقات بالا و اشغال نمودن کردیدر ها وآسانسور پرهیز میشود و حتی الامکان در طبقات همکف و یا مکانهای با دسترسی سریع بایگانی مکانیزه در نظر گرفته میشود نکته دوم متریال استفاده شده در محیط بایگانی مکانیزه و کمد بایگانی است محل بایگانی مکانیزه باید توسط مواد غیر قابل اشتعال ساخته شده باشد همچنین نور خورشید نبایستی تابش مستقیم به اسناد داشته باشد زیرا موجب فرسایش سریع اسناد میگردد نور محیط بایگانی مکانیزه باید توسط روشنایی به طور کامل رعایت شود همچنین رنگ آمیزی محیط بایگانی مکانیزه باید توسط رنگ های آرامش بخش وغیر تنش زا صورت پذیرد تا کمترین استرسی در افراد بوجود نیاید و با آرامش خاطر به کارهای خود بپردازند هوای محیط بایگانی مکانیزه بایستی تهویه مناسب برای ورود و خروج هوا مانند ونتیلاتور داشته باشد دمای محیط بین 21-23 درجه سانتی گراد تنظیم شود تا پرسنل و همینطور اسناد دمای مناسب داشته باشند در صورتی که دمای پایین یا بالا باشد اسناد در دراز مدت کیفیت خود را از دست میدهند و فرسایش آنها تسریع می گردد این نکته به خصوص در باره اسناد بایگانی با اهمیت بالا ضروری تر به نظر میرسد خصوصا در مورد رطوبت محیط بایگانی مکانیزه که در تسریع فرسایش اسناد بایگانی شده تاثیر فراوانی دارد استاندارد رطوبت در بایگانی مکانیزه بین 60-65 درجه است سایر شرایط عمومی محیط های اداری بر بایگانی مکانیزه نیز مترتب است مثل استاندارد های چیدمان پرسنل و ترکیب جنسی افراد جهت کسب بهره وری بالا و..

 

4-پروتکل ها و استانداردهای بایگانی مکانیزه:

از نکات مهم یک بایگانی مکانیزه به کارگیری پروتکل های بایگانی  منطقه ای، سازمانی و حتی جهانی است زبان بایگانی در دنیا مانند زبان ریاضی قابل فهم است به شرطی که بایگانی مکانیزه از پروتکل های سیستم چیدمان بایگانی و کدینگ استاندارد پیروی کرده باشد به گونه ای که در یک بایگانی مکانیزه واقعی مثلا در بخش مدارک پزشکی بیمارستانها شما میتوانید یک بایگانی را از یک کشور به کشور دیگر منتقل کنید و بدون تسلط به زبان شما بایگان به راحتی خواهد توانست ار بایگانی مکانیزه را انجام دهد سوال اینجاست که چگونه؟

در علم روز بایگانی مکانیزه ما از یک زبان بین المللی برای کدینگ (سیستم کدگذاری) بهره می گیریم این طرح چند مزیت دارد:

اول- آنکه امکان سرکشی افراد غیر مسئول و نا مرتبط به بخش بایگانی را کاهش می دهد و همچنین امکان درز اطلاعات توسط افراد غیر را به جهت عدم آشنایی با کد گذاری اسناد به مقدار بالایی می کاهد.

دوم- به شدت باعت افزایش سرعت در سیستم بایگانی مکانیزه خواهد شد چرا که در سیستم های کدینگ از مولفه های متعدد مانند مولفه های بصری (رنگ بندی متفاوت اسناد یک بخش) مولفه های محیطی مثل خطوط راهنما در کف و دیواره ها و حتی حس بویایی در بعضی موارد به کار گرفته میشود.

سوم- امکان جایگزینی و جابجایی بین پرسنل بایگانی مکانیزه بالا می رود و هر فرد تنها با دانش نحوه بایگانی به سرعت جایگزین فرد قبلی شده و سازمان از هزینه آموزش های مجدد طی برنامه های آموزشی و آشنایی به محیط و.. راحت میشود.

چهارم امکان تبادل اطلاعات و استفاده از هوش جمعی در حوزه های مرتبط با هر بخش از بایگانی مکانیزه به صورت فرامرزی میسر می گردد.

 

در انتها با توجه جمیع مطالب عنوان شده بایستی به عرض برسانیم مقاله پیش رو خلاصه بسیار فشرده ای از آنچه که به نام بایگانی مکانیزه میشناسیم است و برای کسب اطلاعات تخصصی در زمینه بایگانی مکانیزه باید به منابع فراوان آن مراجعه نمود، گفتاری که از نظر گذشت صرفا آشنایی بود با کلیات مبحث بایگانی مکانیزه و کسب اطلاع از سرفصل های اصلی امید است توانسته باشیم گامی هر چند کوچک در راستای اعتلای نظام علمی بایگانی بر داشته باشیم.

 

 

قفسه ریلی

قفسه ریلی بایگانی همانطور که از اسمش بر میاد از تبدیل قفسه های بایگانی ثابت به متحرک به وجود آمده است به طور کلی بیشترین کاربرد قسه ثابت بایگانی در کتابخانه ها، سوپرمارکت ها، انباری های خانگی و.. است قفسه ثابت بایگانی با توجه به باز بودن از چهار طرف و مصرف پایین ورق فولاد قیمت تمام شده پایین تری نسبت به قفسه ریلی و کمد بایگانی دارد از اینرو کاربری گسترده ای را به خود اختصاص می دهد و کاربران برای نگهداری اسناد و کالاهای دم دستی خود که به صورت حرفه ای نگهداری نمی شوند به عنوان اولین گزینه از قفسه ثابت استفاده میکنند جرا که ارزان قیمت است و به وفور یافت می شود و حتما نباید آن را از شرکت های تولید سیستم بایگانی یا فروشگاههای عرضه محصولات قفسه بندی انبار تهیه کرد چرا که تقریبا تمامی مغازه های ابزرا فروشی این کالا را در اختیار دارند قفسه ثابت بایگانی زمانی که به صورت متحرک در می آید و تبدیل به قفسه ریلی بایگانی می شود دچار تغییرات ماهوی می گردد اساسا قفسه ریلی تفاوت چندانی با کمد بایگانی پیدا نمی کند زیرا هر قفسه ثابت به طور مستقل مانند کمد ثابت در سیستم کمد ریلی بایگانی به کار گرفته میشود و در نهایت یک پیکره نهایی به صورت منسجم به نام سیستم بایگانی ریلی را تشکیل میدهد برای رفع نیاز های بایگان، قفسه ریلی چند مزیت دارد 1- سرعت در دسترسی به اسناد: با طراحی مناسب قفسه ریلی می توان در سرعت دسترسی به اسناد توسط یوزر افزود به گونه ای که با کاهش تعداد راهرو ها درصد دسترسی مستقیمِ کاربر به اسناد بدون نیاز به حرکت یونیت های بایگانی را مُیسر ساخت، برای نیل به این هدف حتما بایستی طراحی و چیدمان قفسه ریلی بایگانی توسط کارشناس انجام پذیرد چرا که در مواردی با اظهار نظر کاربر در خصوص طراحی و چیدمان سیستم بایگانی مواجه می شویم که اصولی نیست و صرفا بر اساس سلیقه شخصی و نیاز های غیر ضروری و نامرتبط در نظر گرفته شده است اما کارشناس با چک نمودن پارامتر های مختلف مثل عمر قفسه ریلی بایگانی، میزان مراجعه به سیستم، چیدمان کلی فضای اداری محیط و.. طراحی خود را انجام می دهد لذا در چیدمان ارائه شده توسط کارشناس بایگانی شرکت کارنو صرف و صلاح کلی مجموعه در نظر گرفته میشود که ممکن است با منافع موقت یک یا چند کاربر در تضاد باشد از اینرو بسیار حائز اهمیت است که همه جوانب امر در نظر گرفته شود. 2- ارگونومی فضا، محیط و سیستم: نکته دیگر که بسیار حائز اهمیت است همسان سازی محیط کار با کاربر یا ارگونومی است کارشناسان شرکت کارنو همواره در طراحی ها و اجرای پروژه های مختلف قفسه ریلی بایگانی این مهم را مد نظر قرار می دهند آیتم هایی مانند جنسیت، متوسط قد جامعه آماری، افراد سالم و دچار معلولیت، نوع بیزنس مجموعه، برندینگ، رنگ سازمانی مجموعه، پروتکل های اجرایی داخلی، استفاده از رنگ های مجاز و.. در طراحی و تولید سیستم های قفسه ریلی بایگانی شرکت کارنو تاثیر گذار هستند به عنوان مثال بسته به جنسیت کاربر ارتفاع قفسه ریلی جهت دسترسی کاربر به اسناد یا میزان نیروی وارده به قفسه ریلی جهت جابجایی کاملا تفاوت خواهد داشت. 3- فضای مناسب برای اسناد: از مهم ترین آیتم های خرید قفسه ریلی بایگانی پوشش صد در صدی اسناد یا کالاهایی که قصد نگهداری یا بایگانی کردن آنها را دارید می باشد در اینجا با دو مسئله مواجه هستیم 1- ظرفیت مناسب با اسناد 2- طراحی مناسب با ابعاد اسناد یا کالا در مسئله اول ابتدا کارشناس قفسه ریلی بایگانی ظرفیت فعلی کاربر و میزان افزایش ماهانه، سالانه و.. را در طراحی و چیدمان قفسه ریلی لحاظ میکند تا در زمان استفاده از سیستم بایگانی کاربر به مشکلی بر نخورد و ظرفیت مورد نیاز آن در اختیارش قرار بگیرد همچنین در صورتی که فضای احتصاص داده شده به قفسه ریلی بایگانی ظرفیت مورد نظر را ارائه ندهد کارشناسان کارنو این مهم را به اطلاع کارفرما رسانده و با تغییر یا افزایش محیط بایگانی طراحی و چیدمان جدید صورت میپذیرد اما درخصوص بخش دوم یعنی طراحی مناسب با ابعاد اسناد یا کالا، این قسمت بسیار حساس است در این بخش کارشناس بایگانی در ابتدا انواع اسناد یا کالاهای مورد بایگانی را اندازه گیری میکند و مطابق آنها قفسه ریلی را طراحی میکند به عنوان مثال در یک سیستم بایگانی ریلی کاربر قصد بایگانی نمودن زونکن، پوشه، کلاسور و نقشه را دارد و هریک از این موارد ابعاد طول و عرض و ارتفاع مختص به خود را دارند در اینجا بایستی متناسب با تعداد یونیت ها قفسه ریلی به گونه ای طراحی و تولید شود که کلیه این اقلام را پوشش دهد مثلا برای زونکن در ارتفاع 220 سانتی متری 5 فضای نگهداری و برای پوشه 6 فضای نگهداری در نظر گرفته شود و الی آخر.. 4- نصب و شیب گیری: نصب قفسه ریلی بایگانی همواره مشکلی به نام شیب گیری را نیز با خود همراه دارد زیزا در کشور ما تقریبا سطح صافِ بدون شیب تقریبا وجود ندارد و متاسفانه فارغ از نوع متریال کار شده در کف بنا ها نهایتا دغدغه کاربر نبود شیبی است که با چشم دیده شود در صورتی که شیب های تا یک سانتی متر هم گاهی به چشم نمی آیند کیفیت قفسه ریلی بایگانی برای استفاده مناسب یوزر به شدت به صاف بودن کف محیط بایگانی مربوط است به همین دلیل تکنسین های نصب شرکت کارنو شیب های تا سقف یک الی یک و نیم سانتی متر را به صورت دستی شیب گیری میکنند و در موارد بیشتر از این مقدار توسط ابزار نقشه برداری شیب محاسبه و به دو روش اصلاح متریال و استفاده از پروفیل های فلزی شیب کف قفسه ریلی بایگانی بر طرف می گردد بایستی توجه داشت که در صورت عدم شیب گیری کمد بایگانی یونیت های قفسه ریلی به یکدیگر نمی چسبند و بین آنها باز خواهد ماند همچنین کلیه قفسه ها در یک ردیف قرار نخواهند گرفت و شکل ظاهری قفسه ریلی نیز دفرمه خواهد شد لذا شیب گیری هنگام نصب کمد بایگانی ریلی بسیار با اهمیت است. 5- رنگ امیزی قفسه ریلی: در تولید سیستم بایگانی ریلی رنگ آمیزی قفسه یکی از مهم ترین و تعیین کننده ترین بخش ها برای مشخص شدن عیار کیفی محصول است کمد های بایگانی استاندارد توسط رنگ پوردی در کوره های مخصوص رنگ آمیزی می شوند، به همین دلیل این نوع پوشش رنگ در قفسه ریلی تا دماهای بالا ذوب نخواهد شد و هرگز حریق را منتقل نخواهد کرد (خاصیت ضد حریق) در صورتی که در آتش سوزی رنگ قفسه اولین عامل شیوع حریق است همینطور این نوع رنگ خاصیت ضد خش نیز دارد که با گذاشتن و برداشتن انواع کالا و اسناد طبقات قفسه ریلی دچار فرسایش رنگ نخواهند شد. از نظر تنوع رنگ هم محدودیتی ندارد و در صورت تقاضای سفارشی مبنی بر پوشش رنگی خاص بر روی قفسه ریلی بایگانی این قابلیت موجود است. در پایان باید افزود که قفسه ریلی سیستمی مناسب جهت بایگانی انواع اسناد و کالا می باشد و به اشکال گوناگون (برقی-الکترونیک-اتوماتیک) طراحی و تولید میشود.

کمد ریلی بایگانی 

واژه کمد ریلی بایگانی در اصل یک اصطلاح غلط برای اطلاق سیستم بایگانی ریلی است اما با توجه به ترند شدن این کلمه و کابرد فراوان آن، لاجرم به توضیح و تفسیر آن می پردازیم در تولید مبلمان اداری بایگانی به طور کلی با دو نوع محصول مواجه هستیم

قفسه بایگانی

کمد بایگانی

ابتدا به مبحث قفسه بایگانی خواهیم پرداخت:
قفسه محصولی است که از دو طرف آزاد است و با کاور پوشیده نشده مانند قفسه های پیچ و مهره ای موجود در سوپر مارکت ها و همواره به صورت ثابت تولید و عرضه می شوند
نوع دوم آن قفسه ریلی است که چندان مرسوم نیست و عموما برای نگهداری اقلام به کار می رود تا نگهداری اسناد چرا که از چهار طرف آزاد است و دسترسی به آن به راحتی ممکن است.

و اما در بحث کمد ریلی بایگانی به طور کلی کمد محصولی است که از چهار طرف توسط کاور ها بسته است و دارای درب و قفل است به کمد های ثابت کمد بایگانی گفته می شود که به ابعاد استاندارد تولید می شوند و فاقد ابعاد سفارشی متناسب با فضای بایگانی هستند ابعاد استاندارد کمد بایگانی برابر است با طول 100 عرض 60 (زونکن) و ارتفاع 220 سانتی متر، در صورتی که کمد ریلی علاوه بر اندازه های استاندارد به صورت سفارشی و متناسب با فضای بایگانی شما نیز طراحی و تولید می گردد.

کمد ریلی چیست؟

کمد بایگانی که به صورت متحرک طراحی شده و بر روی ریل حرکت میکند را کمد ریلی می نامند که مترادف با کمد بایگانی ریلی نیز است برای آشنا شدن با ویژگی ها و مشخصات کمد ریلی بایگانی ابتدا باید با کاربری آن آشنا شد کمد ریلی برای فضاهایی که محدودیت نگهداری سند دارند و مکان هایی که نیاز به صرفه جویی در فضای بایگانی خود دارند گزینه مناسبی است چون با از بین بردن راهروهای قفسه ثابت با استفاده از یک راهرو در هر ردیف فضای زیادی را آزاد میکند دیگر مزیت کمد ریلی بایگانی امکان تبدیل کمد های بایگانی به پکیج های بایگانی ریلی با ابعاد مختلف است
بسته به شیوه طراحی و تولید کمد ریلی می توان با استفاده از کمد های بایگانی ثابت یا کمد هایی که قبلا تهیه شده و اینک باید جای خود را به کمد ریلی بدهند و کاربردی ندارند پکیج کمد ریلی تهیه نمود در این روش صرفه جویی قابل ملاحظه ای برای خریدار در بر خواهد داشت و بدون از رده خارج کردن قفسه ها و کمد های بایگانی که قبلا تهیه شده بدون کوچکترین هدر رفت سرمایه به بایگانی جدید کمد ریلی خود دست خواهد یافت برای این کار بایستی کمد ریلی به صورت خار و پین طراحی شود و همچنین شاسی کمد متناسب با کمد های ثابت طراحی و تولید گردد به گونه ای که به راحتی کمد ریلی قابلیت مونتاژ و دونتاژ و کم و زیاد شدن ابعاد در طول و عرض و ارتفاع را داشته باشد کلیه کمد های ریلی شرکت کارنو به شیوه خار و پین و پیچ و مهره ای عرضه میگردند و از بالا ترین مشخصات فنی در تولید کمد ریلی بهره برده میشود.

عمر یک کمد ریلی استاندارد در دنیا تا یک قرن (100 سال) نیز می رسد که دلیل آن متریال با کیفیت و نحوه طراحی اصولی سیستم بایگانی ریلی (کمد ریلی) است بنابر این اگر شرایط ایده آل و مهندسی در بخش تولید کمد ریلی مدنظر قرار گرفته شود این محصول به یک خرید پایدار تبدیل می شود و با توجه به کارایی مناسب در طول عمر بالای کمد ریلی قطعا خرید مقرون به صرفه و اقتصادی خواهد بود و هزینه های اولیه خود را مستهلک میکند در وضعیتی که حتی جاده ها و پل ها وتاسیسات عظیم ساختمانی به عمر یکصد سال نمی رسند و دچار فرسایش می گردند رسیدن عمر کمد ریلی بایگانی به یک قرن حتما اتفاق قابل ملاحظه ایست و دلالت بر کیفیت این محصول دارد.

و اما نکاتی برای استفاده مناسب ازکمد های بایگانی ریلی جهت افزایش طول عمر و حفظ کیفیت بهره وری در زمان استفاده از کمد ریلی:
اولین نکته در کاربری کمد ریلی باز کردن سیستم توسط فرمان می باشد زیرا سیستم حرکتی کمد های بایگانی ریلی از طریق زنجیر مستقر بر روی فرمان و انتقال نیرو به گیربکی بر روی شاسی است و در صورت باز نمودن یونیت های بایگانی ریلی از طرق دیگر مانند فشار آوردن بر بدنه کمد بایگانی یا باز کردن کمد با پا و.. نیرو به شکل مناسبی به گیربکش منتقل نمی شود و امکان آسی دیدن قطعات و چرخ دنده های گیربکس بالا می رود.

دومین نکته به کاربردن کمد ریلی هماهنگ با کاربری آن می باشد اگر کمد ریلی برای نگهداری زونکن تهیه شده حتما باید زونکن بر روی آن قرار بگیرد در مواردی دیده شده که مثلا برای نگهداری لوازم التحریر یا کارتن اجناس و.. از کمد مخصوص زونکن بهر ه میبرند که به هیچ وجه توصیه نمیگردد و اگر برای موارد دیگری نیاز به کد ریلی دارید قبل از طراحی زمینه کاری خود را بیان نمایید یا سیستم همگون با کاربری شما عرضه شود.

سومین نکته آوردن فشار بالا و غیر اصولی برای تست کیفیت کمد ریلی است مثلا زیاد به کاربرانی بر میخوریم که برای اطمینان از جنس ورق کمد ریلی با دست یا پا بر روی سینی طبقات فشار وارد میکنند تا مقاومت کار را آزمایش نمایند لازم است بدانید کمد ریلی صرفا برای نگهداری سند یا کالای مورد نظر شما تولید شده و میزان مقاومت سینی طبقات که معمولا به صورت عدد عنوان می شود برای بار نقطه ای نیست بلکه به صورت متر مربع و در سطح در نظر گرفته شده لذا فشار با دست یا پا بار نقطه ای به سینی کف کمد ریلی وارد میکند حال آنکه مقاومت سینی بر اساس بار  گسترده پوششی در نظر گرفته شده است.

چهارم در صورت داشتن راهرو های بیش از 80 سانتی متر به سفارش کاربر به هیچ عنوان یونیت های کمد ریلی بایگانی را با سرعت و شدت باز بسته نکنید این امر به از بین رفتن نوار درز گیز یونیت بایگانی ریلی منجر میگردد.

پنجم از نوشتن مشخصات کمد بایگانی ریلی بر روی کاور کمد خودداری کنید زیرا به ظاهر و آراستگی کمد بایگانی آسیب میزند برای این کار از جای کارت (ایندکس کارت) تعبیه شده بر روی کاور یونیت بایگانی استفاده نمایید.

ششم اسناد و کالاهای با اندازه بزرگتر از سینی طبقات کمد ریلی را بر روی آن قرار ندهید در اینصورت علاوه بر اسیب به سند یا کالای مورد نظر، کمد بایگانی به طور کامل بسته نمی شود  و با فشار به فرمان بایگانی ریلی در مواردی حتی امکان افتادن کمد ریلی از ریلی ریل نیز میسر است.

 

 

 

 

 

کمد بایگانی ریلی | کمد ریلی بایگانی

وقتی صحبت از کمد میشه اغلب ذهن آدم به دنبال کمد چوبی  یا کمد دیواری و اقلامی که در این زمینه در منزل به کار گرفته می رود،  کمتر شخصی اطلاعاتی راجع به نوع اداری و بایگانی کمدها دارد در این مطلب به تفصیل به کمد بایگانی و کمد اداری و صنعتی و انواع کمد بایگانی ریلی و اداری خواهیم پرداخت کمد ریلی بایگانی از جایی پا به عرصه وجود گذاشت که با روند شهرنشینی و صنعتی شدن جوامع، ثبت سناد و مدارک و موارد گوناگون شدت گرفت و تقریبا تمامی این اسناد به صورت کاغذی تهیه و نگهداری میشد با افزایش روز افزون جمعیت شهری و بالا رفتن حجم اسناد نیاز به نگهداری اسناد روز به روز فزونی یافت و با اشغال بیشتر فضا توسط اسناد و پرونده ها هزینه های نگهداری اسناد به شکل سرسام آوری بالا رفت به طوری در موارد بسیاری محل نگهداری اسناد هزینه ای بیش از ارزش اسناد داشت و با توجه به دولتی بودن اکثر این آرشیو ها و بایگانی ها و ملزم بودن حکومت به نگهداری اسناد چاره ای جز صرف هزینه نبود ازاینرو در ابتدا با طراحی و تولید قفسه فلزی بایگانی تا جای ممکن از ارتفاع فضای بایگانی بهره برده شد تا بتواند بخشی از مشکل کمبود فضا را مرتفع ساخت اما استفاده از قفسه بایگانی ثابت با ارتفاع بالا مشکل دسترسی به پوشه های بالایِ قفسه را به بایگان تحمیل مینمود و باعث نارضایتی، عدم ایمنی و صرف زمان زیاد برای دسترسی به اسناد میشد بنابراین قفسه بایگانی ثابت دو ایراد مهم داشت اولی پرت فضای بالا که به واسطه راهروهای ثابت بین قفسه ها به وجود آمده بود و دوم در صورت بهره گیری از ارتفاع بالا مشکلات ایمنی و دسترسی دشوار به اسناد به وجود امده بود اینجا بود که ایده طراحی و تولید کمد ریلی به وجود امد کمد ریلی بایگانی با تمرکز بر نقص های کمد فلزی ثابت و با هدف حذف راهرو های ثابت و افزایش ظرفیت پا به عرصه وجود گذاشت کمد ریلی بایگانی با رفع معضل پرت فضایی در قفسه بندی ثابت انقلابی در بایگانی اسناد به وجود آورد اما کماکان مشکل ایمنی و راندمان پایین در طبقات بالایی کمد ریلی بایگانی پابرجا بود تا اینکه با تولید نیم طبقه های فلزی امکان نصب و راه اندازی کمد ریلی با ارتفاع استاندارد و در دو طبقه در محیط های با ارتفاع بالا میسر گشت این امر علاوه بر رفع موارد گذشته  ظرفیت بایگانی اسناد را شکل قابل ملاحظه ای تغییر داد از زمان تولید اولین نسل های کمد ریلی بایگانی تا کنون بیش از یکصد سال میگذرد و کماکان کمد ریلی حرف اول را در بایگانی پرونده ها و اسناد را می زند

در کشور ما نیز اولین حضور کمد ریلی بایگانی مربوط به دهه سی خورشیدی است که در آن زمان سازمان آموزش و پرورش عمده ترین متقاضی این محصول بود و سیستم های بایگانی به کشور وارد میشدند، کم کم شرکت های ایرانی شکل گرفته و از اولین روزهای ورود کمد ریلی بایگانی به ایران این صنعت در کشور بومی گردید در حال حاضر نیز انواع کمد ریلی بایگانی برقی و الکترونیک و مدل های مختلف به روز کمد ریلی اتوماتیک و چرخشی و.. در کشور طراحی و تولید میشوند.

کمد ریلی مکانیکی نیز که پر تقاضاترین محصول در عرصه سیستم های ریلی بایگانی است و از دیرباز تاکنون اهمیت خود را حفظ نموده است و همچنان بخش قابل ملاحظه ای از سفارش های تامین بایگانی ریلی را دربر میگیرد از ویژگی های کمد ریلی بایگانی مکانیکی که باعث شده در مقابل انواع سیستم بایگانی ریلی مدرن و الکترونیک دوام داشته باشد می توان به موارد ذیل اشاره داشت:

 • کمد ریلی بایگانی مکانیکی به واسطه سیستم گیربکس نیاز چندانی به نیروی فیزیکی کاربر ندارد و این امکان، کمد بایگانی اتوماتیک را که به جهت از بین بردن آسیب های فیزیکی برای بایگان طراحی و تولید شده است را تا حد زیادی از میدان بیرون رانده است و ماهیت صد در صد مکانیکی کمد بایگانی ریلی را نیز تغییر داده چرا که کاربر تنها با اشاره یک انگشت قادر به جابجایی کمد بایگانی خواهد بود.
 • یکی دیگر از قابلیت هایی که موجب اقبال به کمد ریلی بایگانی شده امکان یا قابلیت تبدیل به سیستم های بایگانی اتوماتیک و هوشمند است به گونه ای که متقاضیانی که امکان صرف بودجه لازم جهت تهیه کمد بایگانی ریلی اتوماتیک و هوشمند را ندارند با تهیه کمد ریلی بایگانی با بودجه کمتر این آپشن را نیز در اختیار خواهند داشت تا در آینده کمد بایگانی ریلی خود را به سیستم بایگانی هوشمند یا اتوماتیک تبدیل کنند.
 • مهم ترین مورد برای انتخاب و ترجیح کمد ریلی بایگانی به سایر محصولات شناخت بایگان ها (کاربران) از این محصول است از آنجا که کمد بایگانی ریلی از قدمت بالایی برخوردار است اغلب بایگان های باتجربه با آن خو گرفته اند و حاضر به ایجاد تغییر در روند کاری خود نیستند از اینرو معمولا مقاومت در سایر سیستم های بایگانی از سوی کاربران یا بایگان های باتجربه رخ می دهد.
 • از کلیه تفاسیری که تا به اینجا رفت که بگذریم همیشه یک عامل از سایر عوامل نقش پر رنگ تری را ایفا می کند در انتخاب کمد ریلی بایگانی نیز این عامل هزینه است، اما آیا کمد بایگانی ریلی کم هزینه ترین محصول بایگانی است؟ خیر!
  اما دلیل به کارگیری از کمد ریلی بایگانی از نظر هزینه دو عامل است در صورت عدم خرید کمد بایگانی ریلی دو آلترناتیو پیش روی ماست 1- قفسه ثابت بایگانی (کتابخانه ای) 2- کمد بایگانی اتوماتیک یا هوشمند
  برای تجهیز یک فضا به قفسه ثابت بایگانی هزینه کمتری نیاز است و ظرفیت کتر در واقع وقتی ظرفیت کمد ریلی بایگانی را با قفسه ثابت کتابخانه ای مقایسه کنیم در میابیم در مجموع کمد بایگانی ریلی مقرون به صرفه تر است در خصوص آلرناتیو دوم نیز بایستی در نظر گرفت که کمد بایگانی اتوماتیک و برقی ظرفیت بیشتری را نسبت به کمد ریلی بایگانی ارائه نمی دهند حال انکه به نظر مالی هزینه آنها به مراتب از کمد ریلی بالاتر است.

 

   

کمد فلزی بایگانی چیست؟

یکی از انواع متدول سیستم های بایگانی و نگهداری اسناد در دنیا کمد فلزی است این محصول با توجه به قدمت خود از دیر باز جهت نگهداری و آرشیو اسناد مورد استعمال قرار میگرفته است تقریبا در هر محیط اداری کمد های فلزی به چشم میخورند که در اندازه های یکسان و شکل و شمایل همیشگی  خودنمایی میکنند تا سالیان متمادی این کمد ها کاملا بی رقیب بودند تا اینکه با ورود انواع قفسه های ریلی و کمد های ام دی اف و کشو های فلزی و چوبی نگهداری اسناد همچنین استفاده از فایل های کشویی کاربران با تنوع بیشتری از قفسه های ثابت روبرو شدند و دیگر کمد فلزی بایگانی تنها گزینه قابل انتخاب نبود از اینرو در طراحی و تولید انواع کمد فلزی بایگانی تغییراتی صورت گرفت که در حال حاضر تنوع قابل ملاحظه ای را شامل می شود قفسه های فلزی از چند بخش تبدیل شده اند:

ستون ها : هر قفسه فلزی از چهار عدد ستون در چهار طرف خود تشکیل شده است، ستون ها به دو صورت پانچ و ساده تولید میشوند در کمد فلزی با ستون پانچ شده قابلیت تغییر ارتفاع طبقات موجود و در کمد فلزی با ستون ساده (غیر پانچ) این امکان میسر نخواهد بود ضخامت ورق ها معمولا بین 0.8 تا 1 میلی متر در نظر گرفته می شود.

خار طبقه: سینی طبقات از طریق چهار عدد پینِ کوچک در چهار طرف که به ستون ها متصل هستند بر روی ستون قرار می گیرد ضخامت پین طبقات معمولا 2 میلی متر است تا استقامت کامل برای نگهداری سینی طبقات در شرایط بارگذاری شده را دارا باشد.

طبقات: جهت نگهداری انواع کالا یا اسناد نیاز به طبقه های نگهدارنده یا سینی است در کمد فلزی بایگانی طبقات بر روی پینِ طبقات قرار می گیرند و آزادانه قابلیت جابجایی دارند بسته به نوع کالا یا سندی که بر روی سینی طبقات قرار می گیرد طراحی و ضحامت ورق متفاوت است و معمولا بین 0.8 تا 2 میلی متی می باشد.

بازو های افقی: به منظور اتصال ستون ها به یکدیگر و کلاف شدن کمد ها از بالا و پایین توسط بازو های افقی به یکدیگر متصل می گردند این بازوها پایداری کمد را افزایش می دهند و امکان قرار گرفتن سینی طبقات در فواصل مشخص بر روی پین را میسر میسازند در هر دهانه از کمد بایگانی فلزی حداقل چهار عدد بازوی افقی در نظر گرفته میشود. همچنین برای بارهای حجیم این بازوها در تمامی طبقات قفسه فلزی بایگانی تکثیر شده و امکان نگهداری کالاها با وزن های سنگین و نیمه سنگین را ممکن میسازند.

شاسی: قفسه های فلزی بایگانی بر روی شاسی قرار میگیرند و شاسی به مانند فونداسیون سیستم بایگانی ریلی عمل می نماید و باعث استواری و ایمنی سیستم میشود. همچنین سیستم گیربکس و چرخ ها نیز در شاسی تعبیه می شوند.

گیربکس: کمد فلزی بایگانی پس از بارگذاری توسط اسناد یا کالا وزن قابل ملاحظه ای را در بر می گیرد به همین جهت، حرکت کمد های فلزی تنها با نیروی فیزیکی کاربر امکانپذیر نخواهد بود به این منظور سیستم گیربکس در قفسه های فلزی بایگانی در نظر گرفته شده  که نیروی وارده توسط کاربر را به شکل تصاعدی افزایش داده و حرکت یونیت های بایگانی را بسیار آسان میکند.

چرخ ها: سیستم حرکتی در کمد فلزی بایگانی توسط اربر به فرمان و از فرمان به گیربکس و از گیربکس به چرخ ها منتقل می گردد چرخ های قفسه فلزی از جنس چدن تهیه می شوند و مقاومت بالایی در برابر فشار و ساییدگی دارند.

ریل: تحتانی ترین بخش سیستم بایگانی ریلی فلزی ریل است ریل کمد فلزی بر روی زمین فیکس شده و چرخ ها روی ریل حرکت میکنند جنس زیل ها از میلگرد های فلزی و قطر آن بسته به نوع چرخ متغیر بوده بهترین نوع ریل به کار گرفته شده در قفسه فلزی ریلی نواعی از ریل هستند که در زیر آنها تسمه فلزی نصب شده تا چرخ با زمین تماس نداشته باشد و از اصطکاک چرخ می کاهد.

فرمان: در جلوی کمد ریلی فلزی فرمان تعبیه شده به وسیله فرمان کمد ها در عرض به سمت چپ و راست کاربر جابجا شده و راهرو مورد نظر کاربر باز میشود قرمان قفسه ریلی فلزی از جنس آلومینیوم تهیه و تعدادی غربیلک برای حرکت بر روی آن تعبیعه شده است.
قفل مرکزی: برای امنیت کمد ریلی فلزی قفل مرکزی در انتهای قفسه ها نصب شده و امکان قفل کلیه قفسه ها را به کاربر می دهد در اینصورت هیچ یک از کمد ها امکان باز شدن ندارند، قفل مرکزی از قسمت شاسی اخرین کمد ریلی بر روی زمین نصب می شود و سیستم را قفل می کند.

کاور ها: در دو طرف (جلو و پشت) قفسه ریلی فلزی کاور ها مانع از دیده شدن و دسترسی به اسناد یا کالای داخل سیستم هستند کاور ها معمولا از جنس ورق های فلزی تولید شده و در مواردی که متقاضی تمایل داشته باشد امکان نصب کاور های  MDF نیز موجود است کاور ها تاثیرگذار ترین فسمت در زیبایی کمد فلزی بایگانی هستند.

درب و قفل: در انتهای کمد فلزی بایگانی جهت عدم دسترسی به اسناد یا جلوگیری از ورود گرد و غبار به داخل سیستم درب و قفل مرکزی نصب میشود درب ها به صورت دو لت و دارای دستگیره و قفل هستند.

سقف: بالاترین قسمت کمد فلزی سقف قرار دارد که در امتداد سینی طبقات به کار رفته درحالت قفل مرکزی که راهرو بسته است سقف قفسه از ورود هر گونه گرد و غبار یا مایعات در صورت ترکیدگی تاسیسات در سقف کاذب جلوگیری میکند.

 

 

 

 

 

به نام خدا

در عصر حاضر که به عصر انفجار اطلاعات شناخته شده است استفاده از علم و دانش در تک تک تولیدات، خدمات و کارها  و.. جاری و ساری شده است از اینرو بر آن شدیم تا با وبلاگ کارنو بتوانیم از آخرین متد ها و دستاورد های روز در زمینه سیستم های مدیریت اسناد وکالا  و همچنین مقالات علمی در خصوص سیستم های مدرن بایگانی روز با کاربران گرامی وب سایت کارنو و کلیه افرادی که علاقه مند به کسب اطلاعات علمی در زمینه مدیریت اسناد و بایگانی و کالا هستند در تعامل باشیم شما عزیزان میتوانید کلیه سوالات و نظرات خود را در مورد مطالب وبلاگ کارنو از طریق آدرس ایمیل info[at]karnoshelves.com و یا در بخش نظرات بیان فرمایید.

همواره سعی خواهیم داشت کاربردی ترین مطالب در زمینه کمد های بایگانی و قفسه های انبار و فروشگاهی را از این طریق به اطلاع مخاطبان گرامی برسانیم مطالبی که در این وبلاگ مطرح می شود طیف گسترده ای از مخاطبین را پوشش می دهد کارپردازان و مسئولان خرید و تدارکات شرکت ها و ادارات و ارگانهای خصوصی و دولتی جهت کسب اطلاعات درباره جدید ترین به روزترین و انواع قفسه بندی انبار یا کمد بایگانی و قفسه فروشگاهی و ملزومات اداری مانند زئنکن و غشگیر و فایل باکس وجداره و.. با توجه به تخصصی بودن این مبحث و کمتر در معرض عموم بودن می توانند مطالب مفیدی را بیاموزند و برای پروسه خرید خود به کار گیرند.

دیگر عزیزانی که میتوانند از مباحث مطرح شده در وبلاگ بایگانی کارنو استفاده کنند کاربران محترم سیستم های بایگانی یا انبار داری و.. هستند بایگانها جهت کسب مقالات به روز علمی در خصوص سیستم های بایگانی و انبار و .. همچنین مباحث غلمی و پزشکی و روانشناسی کار در زمینه آسیب های جسمی و روحی منبع بسیار مفیدی را در پیش روی خود خواهند داشت امید و سعی ما ارتقائ بیش از پیش کاربران به سلاح علم و دانش و جلوگیری از روش های غلط و منسوخ شده بایگانی و مدیریت اسناد و کالا است که در این راستا مستلزم همیاری شما عزیزان میباشیم

سایر مخاطبین این وبلاگ دانشجویان کتابداری و کتابخانه ها و مراکز نگهداری اسناد هستند چرا که سیستم های نگهداری کتاب و مجله و پایان نامه مثل قفسه ریلی کتابخانه ای که مختص نگهداری اسناد موجود در کتابخانه ها ست در اینجا به تفصیل تشریح میشوند یا روش های ثابت نگهداری کتب و مجلات مانند قفسه ثابت کتابخانه ای و..

در بحث نگهداری انواع نقشه محصولات متنوعی مانند کمد بایگانی ریلی نقشه وجود دارد که اطلاعات جدید آن در این وبلاگ به روز و عرضه خواهد شد انواع قفسه نقشه ثابت و تنوع نگهداری نقشه آویز یا نقشه لول شده و.. حتما آموزش داده می شود

انبار داری و قفسه بندی انبار نیز به علت تنوع بالا و انواع پیشرفته آن مثل قفسه انبار هوشمند و.. بخش دیگری از محتوای وبلاگ کارنو است

ملزومات اداری مانند  زونکن ، غش گیر ، فایل باکس ، پوشه معمولی و پوشه آویز و.. معرفی خواهند شد و نحوه به کارگیری و شیوه استاندارد و کیفیت مرغوب آنها نیز معرفی می شود.

در بخش استاندارد های محیطی و روش های ارگونومیک بایگانی و تاثیر محیط بایگانی بر روان کاربر و.. نیز مفصل مقالات علمی روز را منتشر می نماییم.

به طور کلی هر گونه مطلبی که دارای پایه علمی و تجربی تایید شده و استاندارد باشد در زمینه بایگانی اسناد و روش های قفسه بندی و.. در اینجا مطرح خواهد گشت از اینرو به عنوان مطلب آغازین گریزی به پر تقاضا ترین محصول بایگانی ریلی خواهیم زد تا هر چه بیشتر با ویژگی ها و قابلیت های کمد ریلی بایگانی آشنا شوید

کمد ریلی بایگانی بیشترین تقاضا را در محصولات مربوط به مدیریت اسناد و کالا و همچنین بایگانی داراست به همین جهت به تشریح ویژگی ها و امکانات کمد ریلی بایگانی می پردازیم تا پی ببریم که چه چیزی باعث محبوبیت بالای این کمد شده است

قبل از به کارگیری کمد ریلی بایگانی، اسناد و کالاها در قفسه های ثابت عموما فلزی نگهداری میشدند قفسه ریلی بایگانی به منظور رفع ایراد های قفسه ثابت طراحی و تولید گردید در کمد ریلی مکانیکی راهرو های ثابت موجود در قفسه ثبت بایگانی از بین می رود و جای خود را به کمد های چسبیده به هم می دهند این یونیت ها توسط یک راهرو مشترک قابلیت دسترسی پیدا خواهند نمود  به همین علت چیدمان کمد ریلی بایگانی در یک ظرفیت یکسان محیط به مراتب کمتری از چیدمان قفسه ثابت فلزی را اشغال می کند این ویژگی با توجه به هزینه های بالای محیط های اداری و تجاری و.. باعث استقبال فراوان از سیستم های بایگانی ریلی شده که با یک تیر دونشان را میزند با اشغال فضای کمتر ظرفیت مناسبی را در اختیار می گذارد نکته دیگر از مزیت های کمد بایگانی ریلی مکانیکی نسبت به قفسه ثابت ظرفیت نگهداری اسناد بالا در این نوع از کمد است در قفسه ثابت به ازای عرض هر قفسه که بین پنجاه تا هشتاد سانتی متر متغیر است هشتاد سانتی متر به عنوان راهرو در نظر گرفته می شود که این فضای هشتاد سانتی متری در کمد ریلی مکانیکی تبدیل به قفسه ریلی میشود و بسته به عرض قفسه ها ظرفیت نگهداری تا دو برابر افزایش پیدا میکند با این تفاسیر مشخص شد که قفسه ریلی بایگانی در دو بخش ظرفیت نگهداری و اشغال فضا به صرفه تر از قفسه ثابت است اما این تمام مزیت های کمد ریلی بایگانی نیست

مزیت دیگر کمد بایگانی ریلی نسبت به قفسه بندی ثابت کتابخانه ای عدم نفوذ گرد و غبار و آلودگی به داخل سیستم است زیرا قفسه ریلی بایگانی از دو سمت جلو و عقب کمد به وسیله کاور های جلو و پشت و از دو سمت چپ و راست به وسیله درب و قفل محصور شده و اسناد یا کلاهای قرار گرفته در معرض غبار محیط یا سایر آلودگی های محیطی نیستند اما در قفسه بندی ثابت کتابخانه ای یا معمولی قفسه ها پوشش خاصی ندارند و گرد و غبار مستقیما بر روی اسناد و کالا و یا سینی های طبقات می نشینند و کار را برای بایگانی مشکل میسازند از آسیب های جدی این مورد به شیوع بیماری های تنفسی بین کاربران قفسه ثابت کتابخانه ای یا قفسه کالا می توان اشاره نمود.

مزیت دیگر قفسه ریلی بایگانی ایمنی بالای این سیستم در مقابل قفسه ثابت است در انواع قفسه بندی ثابت به خصوص در قفسه ثابت کتابخانه ای کلیه قفسه ها فاقد درب و قفل هستند و اسناد یا کالاهای قرار گرفته شده بر روی ان در دسترسی عموم قرار دارند اما در کمد ریلی مکانیکی سیستم دارای درب و قفل بوده و از چهار طرف پوشش کامل دارد مقوله دیگر از منظر امنیتی در بخش بایگانی وزن و ابعاد سیستم است در قفسه ثابت کتابخانه ای امکان حمل و جابجایی یک قفسه به وپطور کامل به همراه اسناد آن امکانپذیر است اما در کمد ریلی بایگانی این امر به هیچ وجه میسر نیست ابعاد و وزن کمد بایگانی ریلی به اندازه ای است که تنها در صورت باز و بسته نمودن کمد و مونتاژ و دمونتاژ نمودن اجزای آن قابل حمل و جابجایی خواهد بود.

با توجه به مواردی که ذکر شد به محبوبیت بالای کمد بایگانی ریلی پی میبرید این محصول مروزه پر تقاضاترین سیستم بایگانی در دنیاست.

 

اطلاعات تماس با کارنو

 

 

 

 

تلفن تماس :  1402 48 22 021

 

پست الکترونیک :    info[at]karnoshelves.com

 

آدرس : تهران ، خیابان شریعتی ، نرسیده به خیابان ملک ، شماره 604

 

عضویت خبر نامه